• WhatsApp (0542) 528 08 96
  • mebozeldanismanlik@gmail.com

KURS AÇMA DA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

KURS AÇMA DA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Günümüzde ve iş hayatımızda zamanın önemi çok büyüktür. Zamanımızı çok iyi kullanmalıyız. Bunun içinde planlı bir yaşam ve iş düzeni gerekmektedir. Bir işi en kısa sürede ve düzgün şekilde yapılabilmesi için yapılacak olan iş bilgisine hakim olmak gerekir. Bu bağlam da kişisel gelişim kursu açmak isteyen, müzik kursu açmak isteyen, dans kursu açmak isteyen, sanat kursu açmak isteyen, yabancı dil kursu açmak isteyen, kurs açma da dikkat edilecek hususlar nelerdir, müzik kursu açma da dikkat edilecek hususlar nelerdir diyen, dans kursu açma da dikkat edilecek hususlar nelerdir diyen, ana okulu açmak için dikkat edilecek hususlar nelerdir diyen, yabancı dil kursu açma da dikkat edilecek hususlar nelerdir diyen girişimcilerin Özel Öğretim kurumları kanunlarını ve yönetmeliklerini iyi bilmeleri gerekmektedir.

Son zamanlarda özel kurs açarken karşımıza çıkan en büyük problemlerden biri engelli ulaşımına uygun olmayan yerlerin karşılaştığı problemlerdir. Özel dans kursu açmak istenen binada, özel müzik kursu açmak istenen bina veya yabancı dil kursu açmak istenen bina engelli erişimine uygun standartlarda olmalıdır. Kurs açılacak binanın girişinde eşik yada merdiven engeli var ise bu engel uygun şekilde yapılacak rampa yada alınacak engelli taşıma ileti aparatı sayesinde bu engel kolaylıkla aşılabilmektedir.

Yine kurs açarken bu sene en çok karşılaştığımız sıkıntılardan biride kurum açılacak olan binaya ait deprem raporu yada diğer adıyla binaya ait teknik rapor. Kurs açmak için alınacak olan teknik raporun bina taşıyıcılarından alınacak beton değerlerinin deprem riskine göre uygunluğunun belirtildiği bir rapor olan teknik raporun olumlu olması gerekmektedir. Anaokulu açılacak binada, müzik kursu açılacak binada, dans kursu açılacak binada, yabancı dil kursu açılacak binada hazırlanacak teknik raporun kesinlikle uygun olması gerekmektedir.

Yine kurs açma girişiminde karşımıza gelen problemlerden biri de röle ve yerleşim planında yaşanan eksik ibarelerdir. Kurs açılışlarında istenen yerleşim planı ve anaokulu açılışlarında hazırlanması gereken yerleşim planlarında bir çok nokta eksiksiz belirtilmelidir. Kurs açarken hazırlanacak yerleşim planında kursa ait yangın çıkışları, kursa ait tavan yükseklikleri, kursa ait kapı genişlikleri, açılacak kursa ait koridor genişlikleri, açılacak kursa ait sınıf alanları, açılacak kursa ait cam alanları ve bunlar gibi bütün noktaların belirtilmesi gerekmektedir.

mebozel